Vietnam

DSC08687Jednoduše řečeno, země mnoha tváří. Každý si zde zajisté najde to své, proto Vietnam považuji za ideální pro přátele, kteří mají rozličnou představu o trávení dovolené a chtějí najít kompromis.

Na jihu se rozprostírá delta Mekongu, krajina rýžových polí je protkána spletitou říční sítí. Zážitkem jsou plovoucí trhy a každodenní život obyvatel, kteří na břehu mají své chýše a Mekong je zdrojem jejich obživy. Uchvátí Vás i město Saigon, které žije a má skvostnou poevropštělou architekturu. V Saigonu stojí za to navštívit válečné muzeum, které na vás zanechá víc, než velký dojem. Válečná historie vás bude provázet na celé cestě Vietnamem.

Celá země se dá z jihu na sever či naopak jednoduše a pohodlně procestovat podél pobřeží lůžkovým vlakem. Po cestě se vybízí několik zastávek pro milovníky moře – překrásné letovisko Mui-Ne s červenými a bílými písečnými dunami a útvary, nebo také více turistický Nha Trang. Za zmínku stojí i Hué a centrální vysočina, většina turistů ale z důvodu časového presu míří do horské Sapy na severu Vietnamu u hranic s Čínou. Tam se naprosto přenesete v čase, když budete každý den míjet místní ženy oblečené do typických šatů pro jejich ojedinělé etnikum. V horách bývá většinou mlha, ale i tak zde stojí túry po terasovitých rýžových polích za to. Osobní kontakt s místními kmeny a možnost přespání v chudém stavení Hmongů uprostřed těchto rýžových teras, byl pro mě jedním z nejsilnějších zážitků.

Kdo se rád plaví na lodi a kochá se výhledem, neměl by vynechat proslulý záliv Halong bay plný tisíců vápencových útvarů a ostrůvků vyčnívajících z moře.