Indonésie – Sumatra

Velice krásný zelený ostrov, kde neplatí běžná pravidla silničního provozu a kde se musíte obrnět trpělivostí. Z hlavního města Medan je nejlepší rychle uprchnout. Připravte se ale na to, že 70km cesty vám zabere 5 i více hodin jízdy jeepem. Ptala jsem se proč, ale to jsem záhy pochopilas na místě. Nutno zažít!

Na Sumatře se vybízí dva nejznámější útěky od reality. Možností číslo jedna je přírodní rezervace Aceh uprostřed pralesa, kde budete mít jedinečnou příležitost pozorovat orangutány v jejich přirozeném prostředí. My jsme ale kvůli nedostatku času zvolili pouze druhou variantu, a zamířili do centrální části na jezero Toba.

Překrásné jezero, v jeho prostředku ostrov Samosir a na něm vesnička Tuk-Tuk. Všudypřítomné typické batacké domky se špičatými prohlými střechami, ubytování na břehu jezera v jednom z nich, klidné večery s milými místními obyvateli, čerstvě nasbírané palmové víno… co víc si přát. Opravdový balzám na duši. Poprvé se mi stalo, že mi spadl obrovský kámen ze srdce, asi na úplné dno jezera, až jsem ho slyšela žbluňknout… A pak starosti zmizely a existoval jen ten ráj na zemi…

Spousta dalších koutů Indonésie stále čeká na prozkoumání.