Filipíny

100_0426Jednoduše řečeno, země tisíců ostrovů. A to doslova. I kdybyste se rozkrájeli, nejspíš za celý život nenavštívíte všech více než 7 tisíc z nich. Na jednu běžnou návštěvu doporučuji si vybrat maximálně 4 ostrovy. A ano, je to opravdu těžký výběr…

Hlavní nejrozlehlejší ostrov Luzon, na kterém leží hlavní město Manila, vás překvapí svými tisíce let starými rýžovými terasami v centrálních Kordilerách.  Cesta autobusem je úmorná, dlouhá a autobusy spíše připomínají mrazící  vůz, ale po příjezdu budete ihned okouzleni panoramaty všude se rozprostírajících rýžových teras. Vše doplňují četné vodopády a jeskynní systémy. Adrenalinovým  zážitkem je tzv. “cave connection”, propojení krápníkových jeskyní, kde se protahujete a šplháte úzkými skulinami, brodíte se podzemní řekou a nakonec se bosí můžete procházet po vápencových útvarech a dotknout se krápníků. U jeskyní se nachází také proslulé visící rakve.

Filipíny nadchnou především milovníky moře – plážové povaleče dychtící po slunci či plážových večírcích, potápěče i ty, co si chtějí jen zašnorchlovat. Podmořský svět je neskutečně hojný a to hlavně v místech, kde nebyl praktikován dynamitový rybolov a kde korály zůstaly nepoškozené. Vraků lodí je zde také spousta. Budete mít také jedinečnou příležitost šnorchlovat s mírumilovným žralokem obrovským filtrujícím plankton, který se dorůstá přes úctyhodných deset metrů. Pro mě osobně to byl jeden z nejsilnějších zážitků z Filipín, a vlastně vůbec.

Filipíny neopomněly ani vyznavače party života, na plážích Boracay, Boholu, Palawanu a dalších ostrovů se pořádají nesčetné večírky trvající až do brzkých ranních hodin. Nesmí samozřejmě chybět proslulý Tanduay rum, který zde seženete až hříšně levně.

Pláže jsou většinou lemovány zohlými palmami a rybářskými loďkami (bangkami). Ty Vás ve většině případů vyvezou na okolní netčené rajské ostrůvky s opuštěnými bílými plážemi. To vše dotváří tu pravou idylickou atmosféru ráje na zemi.

Poslední věc, kterou si nemůžu nechat sama pro sebe, je osobní zkušenost s místními obyvateli. Jsou tak neuvěřitelně milí, komunikativní, pohostinní a hlavně usměvaví, že na vás tuto náladu neprodleně přenesou. Skvělou zkušeností bylo pobýt s místními obyvateli na ostrově Bohol, kteří nám bez okolků nabídli střechu nad hlavou a s radostí nás pohostili vším, čím mohli.