Dubaj

I když spousta lidí považuje Dubaj za umělé město, které vyrostlo uprostřed pouště za peníze z vytěžené ropy a návštěva je vůbec neláká, já si přesto myslím, že má svou jedinečnou atmosféru a stojí za to ho navštívit.

Omylem je, že si člověk myslí, že jede do velkoměsta plného mrakodrapů a nic jiného zde neuvidí. Toto ale opravdu neplatí a přesto, že jsem byla v Dubaji už hodněkrát a mám ji docela prochozenou, při každé další návštěvě mě překvapí něčím dalším.

Město má sice velice krátkou historii starou cca 50 let, přesto zde naleznete historická zákoutí, jde se cítíte, jak byste se přenesli zpátky v čase. Moderní čtvrti plné luxusu a přepychu jsou ale hlavní a neoddělitelnou součástí. Dubaj je tedy město se vším všudy. Každý si tu najde to svoje a ani během týdenního pobytu nestačíte pořádně vstřebat to, co nabízí.

Samozřejmostí pro každého cestovatele je návštěva hlavních turistických atrakcí, tedy zejména hotelu Burj al Arab ve tvaru plachetnice, palmový ostrov, nejvyšší budova světa Burj Khalifa, fontány u Burj Khalify a další.

Co se týká té luxusnější části, doménou je hlavní tepna Dubaje – Sheikh Zayed Road táhnoucí se kus od pobřeží, kterou lemují luxusní hotely, mrakodrapy a vede podél ní červená linka metra. Dále oblast okolo nákupního centra Dubai Mall s již zmíněnou nejvyšší budovou světa a fontánami. Když pokračujeme dále podél pobřeží, narazíme na velice oblíbenou část okolo Dubai Mariny skýtající luxusní restaurace, kluby, hotely a hlavní pláž.

Hlavní turistické aktivity a atrakce bych rozdělila do několika skupin:

  1. PLÁŽE – průzračně čisté moře táhnoucí se podél celé Dubaje, nejvyhlášenější turistická pláž u Dubai Mariny (JBR) je plná turistů, ale zase máte co pozorovat. Naleztete tu i pláže, kde není skoro ani noha či pláže rozprostírající se u parku plného zeleně se symbolickým vstupným, anebo krásnou pláž Open beach s dráhou na běhání a bruslení na kolečkových bruslích.
  2. HLAVNÍ TURISTICKÉ ATRAKCE – určitě je nemůžete vynechat a ani je zde nebudu všechny jmenovat, udělejte si ale čas i na ostatní zajímavosti.
  3. ZÁBAVA A NOČNÍ ŽIVOT – Dubaj nikdy nespí a zábavy je tu víc než dost. nespočet klubů různých žánrů i nepřeberné množství restaurací a barů uspokojí i toho nejnáročnějšího klienta. alkohol se vždy podává pouze v podnicích umístěných v rámci některého z hotelů.
  4. ARCHITEKTURA A HOTELY – Dubaj je pastvou pro oči a to nejen zvenčí, ale především zevnitř budov a hotelů. Občas si připadáte jak princezna Šeherezáda v pohádkách tisíce a jedné noci a žasnete nad tou nádherou a přepychem kolem sebe. Každý hotel je jedinečný, a mají zde co nabídnout. Ať již jde o nejvyšší budovu světa, nejluxusnější hotel ve tvaru plachetnice, nejdelší hotel Meydan u dostihové dráhy či jiné nově dostavené hotely na palmovém ostrově, kde se přímo tají dech.
  5. STARÁ ČÁST DUBAJE – rozprostírá se v okolí Dubajského zálivu a její kouzlo tvoří především dřevěné lodě “dhows”, na kterých stále větrech ošlehaní námořníci přivážejí zboží z dalekých krajin a také malé loďky “abra” brázdící záliv z jednoho břehu na druhý převážejíce pasažéry za symbolickou cenu 1 dirham. Na druhém břehu se nachází zcela jiná realita, spousta obchodníků jak z Arábie, tak ze zbytku Asie, kteří obchodují se vším možným. Najdete zde nepřeberné množství koření, látek, zlata, tabáků, vodních dýmek a jiného exotického zboží.
  6. NAKUPOVÁNÍ – pro většinu návštěvníků tvoří neodmyslitelnou součást dovolené. Nejde jen o nakupování samotné, ale i o to, jak krásně jsou nákupní centra architektonicky ztvárněna. Ať už nejznámější a největší centrum Dubai Mall, které je raritou samo o sobě a jehož okolí je díky nejvyšší budově a fontánám středobodem zájmu, či Mall of the Emirates s krytou sjezdovkou, anebo Ibn Battuta Mall tematicky navržené podle jednotlivých koutů světa. Další možností nákupu kvalitního zboží jsou takzvané “souky”, úchvatně vystavené arabské obchody s prapůvodním kouzlem. K nejkrásnějším patří Souk al Bahar u Dubai Mall, Madinat Jumeirah u pobřeží s úchvatnými scenériemi Burj al Arabu či podzemní Souk Khan Murjan u nákupního centra Wafi Mall v egyptském stylu.
  7. NĚCO NAVÍC – Zkombinujte si dovolenou podle vašich představ a rozhodně nevynechejte atrakce a aktivity, které byste běžně s cestovní kanceláří vynechali. Příkladem může být třeba světelná show v nákupním centru Wafi Mall, jedna z mnoha výstav tuningových aut, návštěva jednoho z levnějších bister (například vyhlášené libanonské či indické restaurace), samotné cestování dubajským metrem a jiné.

Věřím, že když se rozhodnete Dubaj navštívit, ukážu vám toho tolik, že na to budete ještě dlouho vzpomínat!